10x jinak

Protože tenhle týden byl jen o vaření, práci, škole a spaní, nerada bych vás nudila řečmi o běžném anglickém životě. I když, je pravdou, že tady slovo nuda nemá moc prostor. Vždy se najde něco, co vidíte poprvý v životě. Ať už je to divný anglický styl oblékání, zvláštní jedinec jiné rasy s neobvyklým akcentem nebo jen běžné věci obyčejného anglického dne.
Zezačátku mi dělalo problém pochopit, že Angláni nejsou divní, jsou jen jiní a mají vlastní systém. Tady totiž dokonale platí přísloví jiný kraj-jiný mrav. Jde jen o to zvyknout si, pochopit a snažit se chovat tak, jako bychom byli součástí toho systému i my. Když se o to nebudete snažit, ten systém vás buď pohltí, nebo nasere.
1. Jízda vlevo a místní doprava
Když jsme do Anglie přijeli a na vlastní kůži zažili to, co známe z filmů a knížek, necítili jsme se moc příjemně. Anglie je jedna z mála míst (mimo jiné to platí třeba pro Irsko, Kypr nebo Maltu), kde se tento zvyk udržel jednoduše pro to, protože nikdo pravostranné řízení ještě nenavrhl nebo neprosadil. Nezbylo nám, než se s tím vyrovnat, nebo chodit pešky. Tu druhou možnost jsme po několika měsících zavrhli. Všechno je děsně daleko a v lepší variantě jsme se vždy ztratili nebo si volali taxík. Na autobus je tady spoleh asi jako na mýho tátu-buď přijede pozdě, nebo vůbec! (nic ve zlém, otče, jestli to čteš!) Upřímně mě překvapuje, že v takovém velkoměstě, jakým Manchester je, je tak málo rozvinutá doprava. Metrolink sice funguje, i když jen pár let, a to ještě NAD zemí. Na autobus, když si nemávnete, nezastaví. Všechny autobusy jezdí nejprve do centra, pak až do ostatních čtvrtí. Takže máte minimální šanci na bezpřestupovou jízdu, ať už se chcete dostat kamkoliv. Honza říká, že nejlepší způsob, jak si na jízdu vlevo zvyknout, je začít tady jezdit na kole-ale pozor! Brzdy jsou obráceně!
2. Vodovodní kohoutky a anglické zásuvky
První den nás docela překvapily vodovodní kohoutky, které tu sice nejsou naopak (červená je klasicky horká a modrá studená), ale Angláni nemají stejnou vodovodní baterii jako my. Zkrátka tady najdete dva kohoutky na umyvadle. A nainštalovat si správnou teplotu, to může být občas docela problém.
Na zásuvky, které mají tři díry, jsme byli připraveni a dovezli si různé prodlužovačky a redukce. Zjistili jsme ale, že se to dá i trochu obejít a pomocí malé lžičky zavést koncovku do zásuvky i tak! Takže, cestovatelé, nezoufejte, když si na výlet do Anglie redukci zapomenete dovézt. My, Češi, přece leccos umíme obejít, ne?:-)
3. Levno nebo draho?
Nekonečná diskuze na téma, jestli je v Anglii draho, nebo levno. Co je tady dražší a co levnější? Vlastně je velký rozdíl v tom, jestli tu bydlíte, nebo tu jste na dovolený. Dnes už libry na český peníze nepřepočítávám (ne jen pro to, že ten kurz je k pláči!) Ale když jsme například v Lidu a děláme velký nákup, napadá mě, že plno věcí je tu vlastně levnějších než u nás. Aktuálně je to třeba máslo…:-D
S oblečením je to různé..Primark je Primark. Levná hrabarána, kde si každej přijde na své, ale o kvalitě by se dalo polemizovat.
Když se chcete jít dobře najíst nebo opít do centra, varuju… To je vůbec to nejdražší, co anglické služby nabízí. Kromě toho jsou to všechny ostatní služby. Třeba kadeřnice. Proto své licousy nechám samovolně růst. Ale zase se mi líbí cena vstupu do posiloven nebo bazénu. Čas se tady totiž neměří na hodiny, ale zaplatíte jednou a můžete zůstat, jak dlouho chcete vy.
4. Kvalita potravin
I jídlo je tady celkově o něčem jiném. Nejen, že díky platu, který tady máme, si můžeme dovolit koupit potraviny, které si doma tak často nedopřejeme. Třeba jako krevety, různé druhy sýrů nebo mraženou pizzu (:D), ale je tady neomezený výběr v podobě čerstvých ryb nebo kvalitního masa. Jsou tady samozřejmě levnější obchody, ale i ty dražší, kde si můžete přilepšit a vybrat si dle svého uvážení a chutí. Nejvíc mě baví, že tady najdete od všeho trochu. Frčej tu i české, polské a slovenské potraviny, kde jsme i my pravidelnými zákazníky. Život bez tatarky, tatranky nebo kečupovejch brambůrek si totiž neumím představit, takže díky, lidi!
5. Pořízení vlastního auta
Velice zajímavý bod. Po pěti měsících, co jsme se s Anglií trochu skamarádili, jsme se rozhodli koupit si vlastní auto. Kdekdo by se mohl divit, kde jsme na to po tak krátkém čase vzali peníze. Ha-auto tady stojí v rozmezí 500-1000 liber. A to mluvíme o slušném autě! Horší je to s pojistkou. Když nemáte bonusy, jste mladší nebo v UK nejste dostatečně dlouho, zaplatíte i 1500-2000 liber za rok. A to je ještě hodně levné pojištění. Zase musíme brát v úvahu to, že v tom je započítané opravdu všechno včetně dálničních známek.
6. Počasí
Každej se mě neustále ptá, jestli mi nevadí žít v kraji, kde neustále prší. Ne, nevadí. Ono to není zas tak strašný, jak si všichni myslí. Sice tady prší rozhodně víc než v ČR, zato tady není skoro žádná zima v období největších mrazů. Já pořád říkám, že tady prší takovej ten suchej déšť-ještě nikdo nepochopil, co tím myslím. No, prostě nejste mokří! Je fakt, že na jihu Anglie třeba to počasí je zase trochu o něčem jiném. Ale na mě to zkrátka žádný vliv nemá. Až na nepřestávající rýmu.
Image: 0094805493, License: Rights managed, A woman covers herself with an umbrella as heavy rain falls in Serbia’s capital Belgrade on May 28 2011. / ATTILA KISBENEDEK, Place: BELGRADE,SERBIA, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP
7. Všechno jede on-line
Když potřebujete něco zařídit, ať už je to přihlášení na novou adresu, schůzka na úřad, problémy s fakturou, pojistka na auto nebo nový dodavatel elektřiny-nikam nechodíte, zůstáváte v pohodlí domova. Vše uděláte za pět minut s pomocí kompu. Angláni tak eliminují fronty na úřadech, protože při tom množství lidí, co tu žije, by to asi ani jinak nešlo. Zezačátku to pro nás byl problém-ničemu jsme anglicky nerozuměli, ale postupně jsme si zvykli a teď už si to ani jinak nedokážeme představit. Už jen proto, než tady někam dojedete, zabere vám to půl dne!
8. Měsíční poplatky
Platit musíte všude. To se tady zas tak moc neliší. Horší je to v cenách. Ale jsme zase u toho. Vůči tomu, co tu člověk vydělá, ty ceny za nájem nejsou zas tak strašný. Rozdíl je v tom, jestli bydlíte v share (sdíleném) bydlení s dalšími lidmi nebo máte barák sami na sebe. My jsme zažili obě možnosti a je pravda, že ve dvou se to zase tak dobře utáhnout nedá. Všechno má svou cenu. Takže buď jste tady kvůli tomu, abyste co nejvíc ušetřili, nebo jste ta povaha, která chce mít klid a bydlet sama a ne uklízet cizí bordel. Záleží, co si vyberete. Mimo vodu, elektřinu a internet platíte takzvaný council tax, jehož placení je tady povinné. Zahrnuje vývoz popelnic, odvoz odpadu, úklid v okolí domova, ale i drobné příspěvky státu. Ta částka dělá okolo 100 liber měsíčně-docela pálka, že?
9. Lidi
Samozřejmě lidé jsou tady jiní než v ČR. Nemyslím jen typy lidí, které denně potkáme. Protože Anglie je známá tím, že zde najdete nejrůznější etnika na světě. Ale právě tu jejich povahu. Říká se o nich, že jsou to studení čumáci, suchaři a že postrádají humor. Je to možná z části pravda, ale druhá strana mince je úplně jiná. Jsou ochotni s čímkoli pomoci, jsou milí, snaží se vyjít vstříc. Nikdy jsem nezažila, že by mi tady dal někdo najevo, že jsem cizinec na jejich území.
Nemůžeme všechny házet do jednoho pytle, ale nejsou vůbec tak nervózní, nasraní nebo závistiví jako někteří Čechové. Trochu mi vadí to, že vše nechávají na poslední chvíli, což může být problém hlavně v práci, kde mají úplně jiný pohled na věc. Typické je pro ně: To nechvátá, to počká… A to je přesně něco, co mi vadí. Ale každému vyhovuje něco jiného.
10. Neomezené možnosti
Chcete si jít zaplavat, ale už se vám nelíbí tam, kde minule? Nevadí, o 15 minut dál je další bazén i s posilovou. Máte chuť jet na výlet, vidět moře, na dobrý jídlo v dobré restauraci nebo máte v půlnoci hlad? Žádnej problém-Anglie je továrnou na vaše splněné sny a uspí vaše chuťové i jiné buňky touhy. Když se nemůžu rozhodnout, co budu dneska vařit, vím, že přes ulici dělaj výbornej kebab a pět minut autem máme Mekáč. Když jedu z práce a zapomenu koupit vejce (což je mi dost podobný), vím, že se nenaštvu sama na sebe, protože minutu od baráku je velkej obchoďák a přes ulici večerka, kde dostanu to, co potřebuju. Jo, tyhle výhody na tomhle životě miluju.
Něco je tu sice trochu jiný, divný nebo našemu myšlení nesympatický, ale není nic lepšího než vyjet do světa a na vlastní kůži si rozšířit obzory a seznámit se s tím, jak žijí jinde! Možná tenhle článek někoho nakopne, inspiruje nebo odradí. Ale snad alespoň nějakou reakci vyvolá.
***Good luck všem odvážlivcům, co nechtěj zůstat ležet doma na gauči, ale zažít něco novýho*** 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *